×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Wycieczka do Wrocławia 13.10.2015.

Uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w Przyrodniczym  Konkursie Fotograficznym, wzięli  udział w  bardzo interesującej wycieczce do Wrocławia, która była nagrodą  w tym konkursie.

Z naszej szkoły, pod opieką Pani Małgorzaty  Najgebauer, pojechało 14 osób: dwanaście z klasy V i dwie osoby z klasy VI.

Wyjechaliśmy autobusem wczesnym rankiem. Razem z nami podróżowali  również uczniowie ze szkół  z Krapkowic i Otmętu. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był Pałac Królewski we Wrocławiu. Braliśmy udział w lekcji muzealnej. Pani  oprowadzała nas po licznych komnatach, opowiadała historię zamku i pokazywała różne ciekawe eksponaty. Mieliśmy okazję zobaczyć zbroję rycerza oraz cały jego ekwipunek, co szczególnie zaciekawiło chłopców. Bardzo spodobała nam się prezentacja multimedialna o historii Wrocławia. Przedstawiała ona w interesujący sposób dzieje tego miasta. Oglądaliśmy, jak dawniej ludzie się ubierali. Pani tłumaczyła nam, że bogatsi mieszkańcy miasta pokazywali się publicznie tylko w perukach. Na samym końcu nauczyliśmy się kłaniać  i dygać starodawnym zwyczajem, co nie było wcale takie proste, ale sprawiło nam dużo radości. Dowiedzieliśmy się, że sposób kłaniania różnił się w zależności od funkcji, jaką sprawowała dana osoba: im wyższa rangą tym niższy ukłon. Następnie poszliśmy szlakiem krasnoludków. Szukaliśmy po całym rynku małych, wykonanych z brązu, krasnali. Wszyscy  dobrze się przy tym bawiliśmy. Pani powiedziała ,że jest ich już około 300 we Wrocławiu i wciąż przybywa. Na chwilę udaliśmy się również do restauracji Mc’Donalds, by posilić się przed dalszym etapem naszej wycieczki. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy dalej zwiedzać Ostrów Tumski, czyli najstarszą zabytkową część miasta. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowane po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża.  Spacerowaliśmy po najbardziej urokliwym zakątku Ostrowa Tumskiego, którym  jest ulica Kanonia, powstała już w średniowieczu, przy której mieści się kościół św. Idziego – najstarszy z istniejących wrocławskich kościołów. Przechodziliśmy również po moście tumskim, zwanym mostem zakochanych, który jest atrakcją turystyczną Wrocławia. Zainteresowanie nasze wzbudziły liczne kłódki przypięte do mostu. Jak się dowiedzieliśmy,  przypinają  je zakochane pary  lub bliskie sobie osoby, które następnie wrzucają klucz  do rzeki, by więzi ich łączące nigdy nie zostały rozerwane.  Następnie udaliśmy się do ogrodu botanicznego, w którym  znajduje się  około 7,5 tysiąca gatunków roślin. Oglądaliśmy  i podziwialiśmy przeróżne  kwiaty, kaktusy i drzewa, z których część stanowi pomniki przyrody.  Szczególną uwagę zwróciłem na  ogromne postacie zbudowane z dyni, pozostałe tutaj  po organizowanym niedawno Dolnośląskim Festiwalu Dyni. Mieliśmy szczęście podziwiać  takie  niespotykane  dzieła  sztuki. Niesamowite, jaki talent i wyobraźnię mają ich twórcy. Wieczorem  zmęczeni, ale pełni wrażeń, udaliśmy się autobusem do domu. Była to dla całej naszej grupy interesująca lekcja  historii i przyrody, która długo pozostanie nam w pamięci.

 

                                                                                                                    Przygotował: Daniel Buzała

Foto galeria:

Wycieczka do Wrocławia 13.10.2015 - galeria

Publiczna Szkoła Podstawowa w Żywocicach
47 - 300 Krapkowice | ul. Średnia 48 | tel. 77 466 17 33
Statystyka odwiedzin: Dziś: 96, W tym miesiącu: 672, Wszystkich: 283515
Polecane
  • b_sniadanie.jpeg
  • b_puchatek.jpeg
  • b_owoce.jpeg
  • b_mleko.jpeg
  • b_oke.jpeg
  • b_fsnt.jpeg